תמ"א 38

 
 

אם הבניין שלכם נבנה לפני שנת 1980 או אם הנך קבלן בניין מומחה, כתבה זו עשויה לעניין אותך במיוחד.

 

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית, הבאה לעודד חיזוק של מבנים שנבנו לפני שנת 1980 מפני רעידות אדמה.

 

חיזוק המבנים מבוצע עפ"י תקן ישראלי 413.

 

 

במסגרת ביצוע החיזוק נערך גם שיפוץ חזותי של המבנה, מוסיפים דירות לבניין, מורחבות הדירות בבניין (עד 25 מ"ר לדירה), מוספות מרפסות לדירות (עד 14 מ"ר למרפסת), מוספת מעלית לבניין ומוספים מרחבים מוגנים למבנה וכל זאת ללא כל עלות כספית שהיא מצד הדייר.

 

הקבלן מקבל אפשרות להוסיף דירות על הבניין ולמכור אותן. תמורת המכירה - היא הרווח. במידה והרווח הינו משמעותי ביחס להוצאות, השיפוץ ישופץ גם חדר המדרגות ופנים הדירות.

 

עו"ד גולדברג מקבל לטיפולו קבלנים/יזמים/דיירים המעוניינים להתקשר בעסקאות תמ"א 38. עם הקבלן תיערך פגישת ייעוץ מקדמית לבדיקת כדאיות ההתקשרות בעסקה ויישומה. לאחר שתותווה דרך ביצועית להתקשרות בעסקה יזומן ועד הבית ואח"כ הדיירים.

חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה
   

העבודה שתעמוד בפני עוה"ד הינה, בין היתר, סיוע לקבלן להשגת מקורות מימון. כאמור, הדיירים לא משלמים על עבודת הקבלן. כך נוצר מצב בו הקבלן נמצא בנקודת התחלה בה יהיה חייב לקבל מימון מגורם כלכלי כלשהו ובד"כ הבנק.  בידי הקבלן אין קרקע למשכון, הבתים טרם נבנו, וקיים צורך ליצור את המשכון. עו"ד גולדברג יהונתן יסייע לקבלן ביצירת תת חלקות חדשות אשר ישמשו כבטוחה בנקאית. בשלב ב' יסייע עוה"ד בהגשת כל המסמכים הנדרשים לקבלת המימון.

 

תוכנית המתאר מקנה זכויות בנייה, לבניין שבתוכנית, כאשר את זכויות הבנייה מנצל הקבלן. הקבלן מגיש תוכניות בנייה לעירייה לאישור. היטל ההשבחה עבור תוכניות אלו הינו נמוך בהרבה מהיטל ההשבחה שנגבה בד"כ. היטל ההשבחה בפרויקטים מסוג זה הינו בסך 5% בלבד.

 

הסכם מפורט לביצוע הבנייה בהתאם לתמ"א 38 ייערך וייחתם במשרד עוה"ד.  במסגרת הסכם זה יוצאו הזכויות בגג המשותף מהדיירים ויועברו לקבלן.  

 

ההסכם שייחתם יהיה מותנה בהגשת בקשה להיתרי בנייה  על ידי 100% מהדיירים ובהסכמת רוב של 75% מבעלי הדירות לביצוע התוכנית.


כל המיסים וההיטלים בגין ניצול זכויות הבנייה על הגג, ובכלל זה מס שבח, מס הכנסה, מס רכישה ומע"מ יחולו על הקבלן וישולמו על ידו. הדיירים יחויבו אך לחתום על כל המסמכים והדיווחים הנדרשים לצורך הקניית הזכויות לקבלן.

תקן 413 יצא לראשונה בשנת 1975, כאשר שנים לאחר מכן הוא עבר שינויים ותוספות.  מכאן שבכל מקרה הבתים שנבנו לאחר שנת 1980 כבר נבנו בהתאם לתקן כפי שהיה נכון לאותה תקופה.

 

הדיירים המתגוררים בבניינים משנות ה-70 נמצאים למעשה בסיכון גבוה במקרה שתחול רעידת אדמה.

קיים אם כן צורך ממשי לחזק מבנים אלו חיזוק של ממש, כך שבמקרה של רעידת אדמה הם לא יקרסו.

התוכנית באה אם כן להקל כלכלית על הדיירים המתגוררים בבניינים אלו ולצ'פר אותם על נכונותם לחזק את מבנה המגורים שלהם.

 

למידע משפטי נוסף לחץ כאן.

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר